Jak odstranit vosk

úklid praha

Stalo se Vám, že jste si omylem nakapali pár kapek vosku ze svíčky na ubrus, prostírání, koberec nebo se Vám dokonce svíčka převrhla a vosk rozlil přímo do misky, stojánku na svíčky, skleničky v nejhorším případě přímo na nábytek?
Jak zachránit nejen sváteční prostírání? Hlavně neplašit. I vosk se dá odstranit, aniž bychom museli zanevřít na svíčky, případně se jich vzdát nadobro.
Odstranění vosku z textilu, koberce:
1) Prostírání, ubrus podložíme vlhkým ručníkem. Zaschlou voskovou skvrnu překryjeme savým papírem, po kterém opakovaně přejedeme teplou žehličkou. Vosk se vsaje do papíru. Pozor: na teplotu žehličky, aby nepoškodila látku. Mastnoty se zbavíme vypráním látky v mýdlové vodě, případě pomocí pracího prostředku.
2) Prostírání, ubrus dejte do mrazáku pro rychlé zchlazení. Část vosku jemně odrolte, co to půjde. Po té opět pomocí žehličky a savého papíru vosk odstraníme dle postupu výše a nakonec látku vypereme.
3) Voskovou skvrnu na koberci odstraníme obdobně s pomocí savého papíru a žehličky nebo s pomocí fenu na vlasy (šetrnější). Po té vyčistíme mýdlovou vodou nebo čistícím prostředkem na koberce, který nám pomůže zbavit se mastnoty. Pozor: na teplotu žehličky, abyste si nepoškodili koberec. I u koberce můžeme prve použít kostku ledu na zchlazení, než přistoupíme k žehličce nebo fenu.
Odstranění vosku z bytové dekorace (keramické a sklenění misky, svícny a skleničky):
1) Keramiku, sklo se zbytky vosku ponoříte do studené vody. Ideálně na 1-2 dny a po té vosk jednoduše odloupnete, odmastíte jarovou vodou.
2) Keramiku, sklo se zbytky vosku ponoříte do vody a zahřejete. Vosk následně odstraníte setřením do papírového hadříku.
3) Zchlaďte v mrazáku a následně jemně vosk odloupněte.
Odstranění vosku z nábytku:
1) Postupným vymýváním pomocí ředidla a v závěru zbroušením (POZOR: na poškození povrchu, vždy záleží na stáří a aktuálním stavu nábytku)
2) Lehce nahřejeme (pomocí fenu) a pak jemně papírovým hadříkem vysajeme vosk (POZOR: na teplotu fenu, nechceme aby povrch popraskal nebo se začaly dělat bubliny) Nedoporučuji odstraňovat vosk ostrým předmětem (odloupávání nebo seškrabování nožem a podobně). Pokud si netroufáte vosk z nábytku odstranit sami, obraťte se na odborníky, kteří Vám poradí.
Při odstraňování vosku bychom si měli dát pozor na poškození povrchu, platí jak u textilu, nábytku, tak keramiky a skla.
 
Zaujal Vás úklid SEN?
Nechte si vypracovat nabídku s kalkulací úklidových služeb, co nejdříve.